Kontakt:
608 093 166
Zapraszamy

Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności

UKS

Uczniowski Klub Sportowy

Zachęcamy młodzież do aktywnego udziału w zajęciach naszego UKS.

Poznaj szczegóły

5R - najlepszy sposób na czyste polskie rzeki

To już czwarty Recykling rejs. Tym razem nurt edukacji poniesie nas z Warszawy do Berlina. Ekokajak pokona granicę polsko-niemiecką, to symbol, ekologia nie zna granic. Płyniemy i zachęcamy do przestrzegania zasad 5R! 5R

Na wstępie warto przypomnieć że „recykling” nie jest panaceum na wszelkie problemy z odpadami. To tylko jedna z zasad, której zastosowanie buduje zrównoważoną gospodarkę odpadami. Oobecnie prawidłowa gospodarka odpadami powinna być oparta jest na zasadach 5R .

Zasada 5R: (1)REDUCE, (2)REUSE, (3)RECYCLE, (4)RECOVER i (5)RENEW (z języka anielskiego) promuje podstawowe sposoby postępowania z odpadami.

1. REDUCE - pierwsze „R” (redukuj, ograniczaj). Przypomina o najważniejszym działaniu, które powinno zawsze jako pierwsze towarzyszyć gospodarce odpadami. Najważniejsze jest zmniejszenia ich ilości, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, unikanie zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, unikanie towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych o niskiej jakości, które szybko zamieniają się w śmieci, często niebezpieczne dla życia, zdrowia i środowiska.

2. REUSE - drugie „R” (użyj ponownie, wykorzystaj). Przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę kupowania kolejnych towarów oraz powstających odpadów. Reuse zachęca do wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.

3. RECYCLE - trzecie „R” (segreguj i przekaż do recyklingu). Zachęca do segregowania odpadów a samorządy i firmy zajmujące się gospodarką odpadami do wykorzystania posegregowanych odpadów w procesach recyklingu; np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.

4. RECOVER - czwarte „R” (odzyskuj, szczególnie energię zawartą w odpadach). Wiele odpadów nie nadaje się do recyklingu z uwagi na skomplikowaną i wielomateriałową budowę lub ich recykling nie jest ekonomicznie uzasadniony. Jedynym rozsądnym sposobem ich zagospodarowania jest wykorzystanie energii w nich zawartej. Możliwe jest np. spalanie takich odpadów (jedynie w specjalistycznych instalacjach) i produkcja w procesie kogeneracji czyli skojarzeniu, energii cieplnej i elektrycznej; np. energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut.

5. RENEW - piąte „R” (odnawiaj). Zachęca producentów i wytwórców materiałów, do ich odnawiania, przykładem może być np. produkcja nowej generacji tworzyw sztucznych na bazie produktów organicznych.

Newsletter

Skorzystaj z formularza poniżej i zapisz się do naszej listy mailingowej. Bądź na bieżąco z naszymi nowościami, korzystaj aktywnie z naszej oferty.


Fotorelacje

Polub nas na Facebooku